Geri git   Giritliler > Biz Giritliler > Giritlilerin Tarihi ve Anıları

Giritlilerin Tarihi ve Anıları Büyüklerimizden duyduğumuz olayları anlatabileceğimiz gibi Giritliler ilgili yapılan araştırmaları da paylaşabiliriz.

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 20-07-2009, 04:07 PM   #1
Giritli
Admin
 
Giritli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2009
Bulunduğu yer: Davutlar / Kuşadası
Mesajlar: 1,075
Thanks: 258
Thanked 2,221 Times in 730 Posts
Standart Sökedeki Giritlierin tarihi

Girit Adası Göçleri

SÖKEYE KURTULUŞ SAVAŞI ÖNCESİ VE SONRASI GELEN GİRİTLİLER GİRİTLİLERİN SÖKE'DE İLK YERLEŞİM YERLERİ

SÖKEYE Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrasında Avrupa'dan, Adalardan gelen bütün göçmen aileler, genelde kendi şehrinden, bucağından, köyünden olan arkadaşlarının, ahbaplarımın, akrabalarımın yanına gidip yerleşmişler, oturmuşlar ve geçimlerini sürdürmüşlerdir. Böyle bir toplanma, birleşme durumunu, bu sahneleri, tabloları yaratmış olan daima sosyolojik ve psi kolojik dürtüler olmuştur. Toplumdan soyutlaşmamış olmak, bu göçmen aileleri daima birbirlerine yaklaştırmıştır. Bunun içindir ki, Söke'ye gelen Giritliler, Söke'nin belli noktalarında top lanmışlardır. Söke'ye gelen Giritlilerin en kalabalık olarak yerleştikleri yerler sırası ile;
1-Cumhuriyet Mahallesi
2-Çeltikçi Mahallesi
3-Yenicami Mahallesi
4-Fevzi Paşa Mahallesi
5-Konak Mahallesi

ABELAKİ: (Abelâki Mahallesi diye bir mahalle yok, bu mahalle Konak Mahallesine bağlı bir bölümdür, fakat öteden beri halkımız, burası ayrı bir mahalle imiş gibi ABELAKI Mahallesi di ye isimlendirmektedir.)
Bugün Söke'nin sekiz mahallesinden yalnız yukarıdaki yerlerde Giritliler yerleşmişlerdir. Gi ritliler, Söke'nin hiçbir beldesine, köyüne gidip yerleşmemişler, yalnız, Söke Merkezinde kal mışlardır.
yazılı kaynaklardan öğrendiğimize göre, yapılan sayımlarda; 1687 YILINDA GİRİTTE 30.000 TÜRK VAR İKEN 194 YIL SONRA TÜRK NÜFUSU 73.234 KİŞİ OLMUŞTUR.
GİRİTTE TÜRK DEVRİ 1669-1898 ARASINDA GEÇEN 229 YIL DE VAM ETTİ.
Bu 229 YILDA YUNANLILAR TÜRLÜ SEBEBLERLE, DIŞ GÜÇLERİN DE YARDIMI İLE GİRİT ADASINDA;
1692 de Ayaklanma veya isyan hareketleri
1770 de Ayaklanma veya isyan hareketleri
1841 de Ayaklanma veya isyan hareketleri
1858 de Ayaklanma veya isyan hareketleri
1866-1869 da Ayaklanma veya isyan hareketleri
1878 de Ayaklanma veya isyan hareketleri
1889 da Ayaklanma veya isyan hareketleri
1895-1896 da olmak üzere çeşitli tarihlerde isyan (ayaklanma) yapmıştır.
BU İHTİLALERİN HEPSİNDE YÜZLERCE, BİNLERCE TÜRK KA NI AKITILDI. ALTINCI İHTİLALİN BAŞLAMASINDAN SONRA, TÜRKLER KİTLELER HALİNDE ADADAN ÇIKIP, DİĞER ADALARA, ANADOLUYA GELMEYE BAŞLADILAR.
DAHA DOĞRUSU ZULÜM VE İŞKENCE SEBEBİ İLE DOĞDUKLARI, BÜYÜDÜKLERİ VATANLARINDAN KOVULDULAR, AÇ, PERİŞAN, PARA YOK, PUL YOK BİÇARELİK İÇİNDE CANLARINI ZOR KURTARIP, GİRİT'İ TERK ETTİLER.
ORADA DOĞUP BÜYÜYEN DEDELERİMİZ NİNELERİMİZİN DEDİK LERİ GİBİ GİRİT ONLAR İÇİN, ÖLÜNCEYE KADAR; (İ PADERMİ KRİTİ) (KAHROLASI GİRİT) OLARAK KALDI, ANILDI.
İŞTE SÖKE'NİN DİĞER MAHALLELERİ GİBİ YENİ MESCİT MAHAL LESİNE GELEN GİRİT GÖÇMENLERİ, TAHMİNEN 125 YIL ÖNCE 1875 YILLARINDA BEŞER ONAR AİLELER HALİNDE SÖKEYE GELMEYE BAŞLADILAR.
Bu gelen GİRİTLİ TÜRK AİLELERİ, geçimlerini sağlamak için,
1-Miyan kökü kazmak,
2-Bağ budamak, bağ çapalamak,
3-Zeytin budamak,
4-Her çeşit ağaç işlerinde çalışmak,
5-Sebzecilik yapmak,
6-Çiftçilik yapmak gibi
Çalışmalar sürdürmüş, ekmek paralarını kazanmak için uğraşmışlardır. Hali vakti yerinde olan, körüklü uskar veya glase derisinden, fakirleri ise Liso derisinden ayakkabı veya çizme gi yerlerdi.
Genelde Yenicami Mahallesine yerleşen bu GİRİTLİ TÜRK AİLELERİNİN erkekleri, kırmızı kuşak, pantolon, kolsuz yelek, yakasız gömlek giyerler, hanımları siyah ferace denilen yüze örtülen peçe, eteklerine çizgili peştamal takarak gezerlerdi. Erkekleri genelde kasket, bazıları yaşlarına yağlık da bağlarlardı.
Bu mahalleye gelen GİRİTLİLER çalışkan insanlar oldukları için, çevreye hemen intibak ederek, Söke halkına faydalı olmaya, bildiklerini yerli halka öğretmekle çok faydalı olmaya ön cülük etmişlerdir.
Röportajlardan çıkardığımız sonuca göre, Söke'ye gelen GİRİTLİ AİLELER, Söke'nin merke zinde değil, Söke'nin uç ve dış mahallelerinde iskân edilmişlerdir. Bu iskân edilişin nasıl yapıl dığını, sebeplerini tam olarak öğrenemedim. Gerek Bulgaristan ve gerek Rumeli'den ve Girit'ten gelenlere sorulduğunda, ortak noktada birleştikleri; Söke 'deki yerli halkın bu gelen göçmenle rin çoğunu istemedikleri gerçeğidir.

Girit Göçmeni Aileler (Bu bölüm tamamlanmış değildir)
GARİPLER AİLESİ, SAKALLILAR AİLESİ, MUSTAFA KARTAL AİLESİ, ASPRALİ AİLESİ, Bakkal HÜSEYİN AİLESİ, KANTARCI MEHMET EFENDİ AİLESİ, BERBER CEMAL AİLESİ, HALİME HANIM AİLESİ., ODUNCU ŞEVKİ DAYININ AİLESİ, ŞEVKİYE HANIM teyze ve oğlu KAPELO ALİ , GARİP İSMAİL, ARI İBRAHİM AİLESİ, KSEYİNARONUN AİLESİ, KAFKALA SADIK AĞA'NIN AİLESİ, ALİ ÇAVUŞ AİLESİ, KSEYİNARO AİLESİ, KEKİKÇİLER AİLESİ, BAKKAL MOLLALI AİLESİ, DEMİR EFENDİLER AİLESİ (DEMİR YAMAN), DERVİŞ EFENDİ (DERVİŞ YAMAN) DERVİŞ HOCA AİLESİ, BESİM YAMAN AİLESİ, ALİ YAMAN AİLESİ, KAHVECİ VRAKO ALİ AĞA AİLESİ, AHMET AĞA, KÜLLE HASAN AĞA AİLESİ, CİBRAĞOZ İSMAİL AİLESİ, GİRİTLİLERDEN ÇEKİRDEKSİZ HÜSEYİN AİLESİ, AHMET ARAS AİLESİ, TULUMCU İBRAHİM AİLESİ, İBRAHİM TULUMCUNUN KIZKARDEŞİNİN AİLESİ, ALİ CANGÖZ AİLESİ, ARAP AİLESİ, ÇALICI MUSTAFA AİLESİ, EMEKLİ AİLESİ (Mustafa Usta), SABUNCU AİLESİ, KİRKENA TEYZE AİLESİ, ABELAKİDEKİ ONDÖRTLER AİLESİ, İBRAHİM TULUMCU AİLESİ, AĞA ALİ AİLESİ, YUSUF MAHANLAR AİLESİ, MİHRİLLER AİLESİ,
MAJERAÇİLER AİLESİ, SANDALYECİ AİLESİ, HASAN AĞA AİLESİ, ALİ ÇEVİK AİLESİ, APTULLAH ÇAVUŞ AİLESİ, AZİZ ONBAŞI AİLESİ, VARİLCİ HÜSEYİN AĞA AİLESİ, BAGARALI ALİ SÜLALESİ, BAHÇEVAN MEHMET ÇAVUŞ AİLESİ, MELEKAÇİ HÜSEYİN AĞA AİLESİ, HİDAYET AĞA AİLESİ (HİDAYET ER) , YALINAYAK HASAN AĞA AİLESİ, DEMİR ALTÜMSEK AİLESİ, HACI RAMAZANLAR AİLESİ, BATAKO HÜSEYİN AĞA AİLESİ, - KODAÇİ HÜSEYİN AİLESİ, PSARO HAYDER AİLESİ, KOCA MUSA AİLESİ, OSMAN AKALIN AİLESİ, MOROYANAKİ AİLESİ , KODALİLER AİLESİ, TOPAL DİHEM AĞA AİLESİ, Mustafa Emekli ailesi, EKSİNDAVELON HÜSEYİN AİLESİ, KOCA MUSA AİLESİ,

Kaynak: www.soketarihi.com
Giritli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
The Following 6 Users Say Thank You to Giritli For This Useful Post:
Aniksi (23-07-2009), crazytwins (07-02-2011), giritli_1 (11-08-2009), Kydonia'lı (20-07-2009), meraliko (12-08-2009), ozkazanoglu (05-03-2011)

Sponsor Adres
Alt 20-07-2009, 04:13 PM   #2
Giritli
Admin
 
Giritli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2009
Bulunduğu yer: Davutlar / Kuşadası
Mesajlar: 1,075
Thanks: 258
Thanked 2,221 Times in 730 Posts
Standart Cevap: Sökedeki Giritlierin tarihi

Bugünkü Altı Eylül caddesin de o zaman LEOFOROSEKLİSİYAS veya ODOSEKLİYAS (Kilise Caddesi) deniliyordu.Bu kilisenin karşısında bugünkü Kemalpaşa Okulunun bulunduğu yerde Topal Vangel'in meyhanesi vardı.
Türklerin oturmadığı tamamen Yunanlıların oturduğu Kemalpaşa Mahallesinde Türk düşmanı olarak tanınan çok tehlikelibiri vardı. Bunun adı Liber idi Buna kimse ses çıkarmıyordu. Hiçbir Türk bu mahalleye gidip bir kahvede oturamıyordu.
Giritte Türklere karşı ilk öldürme hareketinin öncülüğünü yapan LİGORİTYANOS isimli Yunanlı gibi arkadaşı İsmail ağaile birlikte Yunanalılara karşı ilk öldürme hareketini başlatan, oradan kaçıp Söke' ye gelen Giritli CAFER EFE bugünküSöke Emniyet Müdürlüğünün önündeki ve o zaman tamamen tahtadan olduğu için Tahta Köprünün üzerinde bir sabahvakti Bu Liber denen Türk düşmanını tabancası ile öldürdü. Ve Söke deki Yunanlılara karşı Kuvayi Milliye öncülüğünün ilkkuruluş ekibini tamamen Giritlilerden oluşan çok yakın arkadaşları VATİPETRO MELEKO MUSTAFA, ÇOBANO,SÇUNOPLOKO lakapları ile tanınan kişilerle kurdu. Yunanlıların Türklere karşı hareketlerini hazmedemeyen bu insanlarTürklere eziyet eden Sisam adasında gelen Yunanlıları ve Söke deki Yunanlıları birer ikişer geceleri öldürmeyebaşladılar
Cafer Efe Germencikte demiryolu yanındaki incir bahçesinde bir hendek üstünde şehit olduğu güne kadaröldürdüğü 64 Yunanlının isimlerinin yazılı olduğu defteri tesadüfen bulundu . Bu defter Kardeşi Haydar Ağaya verildi
(Kemal Azrak ile 1968 yılında yapılan röportajdan
Giritli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
The Following 4 Users Say Thank You to Giritli For This Useful Post:
Aniksi (23-07-2009), giritli_1 (11-08-2009), Kydonia'lı (20-07-2009), meraliko (12-08-2009)
Alt 20-07-2009, 04:24 PM   #3
Giritli
Admin
 
Giritli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2009
Bulunduğu yer: Davutlar / Kuşadası
Mesajlar: 1,075
Thanks: 258
Thanked 2,221 Times in 730 Posts
Standart Cevap: Sökedeki Giritlierin tarihi

HACI ZİYA BEY, yaşadığı devirde, Söke'deki Yunanlılarla pek iyi geçinmeyen, oturaklı, cesur, sö zünün eri ve çok yardımı seven bir insan idi. Bugünkü Kömür ocağının karşısındaki küçük bağ yeri (ABELAKİ) denilen yere, kimsenin kucak açmaya cesaret etmediği Giritli göçmenlere yardım eli ni uzatmış, bu yerin tamamını, Giritlilerin oturmaları, yerleşmeleri,ev yapmaları için vermiş ve bir daha geri almamıştır. Giritliler bu yüzden Hacı Ziya Bey'i çok severler. Öğrenebildiğim kadarı ile Beliğ, Ahmet, Halil, Rasih, Abdullah, Adil, Fatma, Sermet isimli altı oğlun iki kızın babaları olan HACI ZİYA BEY, eski Söke Belediye Başkanımız Sayın MEHMET BELİĞ AZBAZDAR'ın ÖZ dedesi olup, Başkanımızın babası rahmetli RASİH'BEYİN de öz babasıdır. Öğrendiğimize göre HACI ZİYA BEY' in bugünkü Sermet Hanım İş Hanının yanındaki petrol is tasyonu ile arasındaki yerdeki büyük mağazasında, fakir Söke halkına Ramazan ayı boyunca gi yim ve yiyecek dağıttığı, çok yardımsever olduğu bugün bile, anılmakta ve konuşulmaktadır.

MEHMET ALİ EKENER
(1312-1968)
1312 Yılında Girit adasının Kandiye şehrinde doğdu.2 yaşında iken Türkiye'ye göç etmiştir. Koca Musa oğlu'nun 3 oğlu , bir kızı vardı. Bunlardan biri olan Mehmet Ali EKENER zekası,çalışkanlığı ile temayüz etmiş, ticaret hayatına atılmıştı.
1911 yılında TRABLUSGARP ve BALKAN savaşlarına , 1915 'te ÇANAKKALE Savaşlarına iştirak etmiştir.Mehmet Ali EKENER 5-6 yerinden yara alarak GAZİLİK ünvanı almıştır. Kurtuluş Savaşı'nda SÖKE JANDARMA birliğinde JANDARMA ÇAVUŞU olarak,eşkiya ve Yunanlı'ların takiplerine çıkarak büyük yararlılıklar göstermiştir. 14 yıl vatan hizmeti yapmış olan M.A.EKENER gösterdiği hizmetlere karşılık İSTİKLAL MADALYASI ile taltif edilmiştir.. Bu gün iki oğlu, dört kızı vardır. Halen 25 toruna sahiptir.
Çok çalışkan olan ve çalışkanlık örneğini canlı bir şekilde eserler, varlıklar meydana getirerek Millete de gösteren bu değerli insan 1968 yılının yaz aylarında hastalanarak yatağa düştü. Mehmet Ali EKENER çeşitli hastalıkları yenmişti. TEMMUZ 1968 yılında HAKKIN RAHMETİNE kavuştu.
M.Ali Ekener İlkokulunu nun arsasını bağışmış ve okulu yaptırmıştır.


Kaynak: www.soketarihi.comGiritli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
The Following 5 Users Say Thank You to Giritli For This Useful Post:
Aniksi (23-07-2009), giritli_1 (11-08-2009), Kydonia'lı (20-07-2009), meraliko (12-08-2009), Omorfimu (30-09-2011)
Alt 11-08-2009, 08:10 AM   #4
giritli_1
Pırlanta Üye
 
giritli_1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2009
Mesajlar: 48
Thanks: 52
Thanked 209 Times in 53 Posts
Standart Cevap: Sökedeki Giritlierin tarihi

teşekkür ederim çok güzel ve değerli bir paylaşım
__________________
Her rüzgâr savuracak bir toz bulur. Her hayal yaşanacak bir can bulur… Her düş gerçekleşecek bir umut bulur… Kolay bulunmayan tek şey güzel bir dostluktur…
giritli_1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
The Following User Says Thank You to giritli_1 For This Useful Post:
meraliko (12-08-2009)
Alt 07-02-2011, 07:07 PM   #5
crazytwins
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2011
Bulunduğu yer: Söke
Mesajlar: 2
Thanks: 2
Thanked 3 Times in 2 Posts
Standart

Söke'de Levandaki Hüseyin Ailesi (Şenoğlu ) torunlarıyız
crazytwins isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
The Following 2 Users Say Thank You to crazytwins For This Useful Post:
Giritli (10-02-2011), meraliko (08-02-2011)
Alt 07-02-2011, 07:12 PM   #6
PeLo
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2011
Bulunduğu yer: Söke
Mesajlar: 2
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 2 Posts
Standart

Kardeşlerim "crazytwins" gibi bende öyle öyleyim Ayrıca Altümseklerin de torunuyuz
PeLo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
The Following 2 Users Say Thank You to PeLo For This Useful Post:
Giritli (10-02-2011), meraliko (08-02-2011)

Sponsor Adres
Alt 06-08-2014, 01:45 PM   #7
kirtikoz
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2014
Bulunduğu yer: aydın söke
Mesajlar: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Standart

sökeden hoca mustafa lakaplı mustafa Akkavakoğlu nu bılıyorsunuzdur umarım . sökedeki en geniş giritli ailelerden...
kirtikoz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli Erisim

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ölüdeniz (Fethiye) hakkında her şey (oteller -pansiyonlar-tarihi yerler) Digaladriel Turizm Seyahat 7 05-07-2009 01:37 PM
Urla'nın tarihi URLALI Gezdiğimiz yerler 3 28-06-2009 11:03 AM
Girit’in olağan tarihi Giritli Yazılar - Makelerler 2 06-06-2009 10:37 PM


WEZ Format. Şuan Saat: 07:14 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Türkçeleştirme : vBulletin Okulu
2010 Giritliler KDY Derneği